262-273-6992
|
bryan@technologyplussolutions.com
Confidex - Confidex Survivor M4QT FCC
RFID tag
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Confidex Survivor M4QT FCC - RFID tag |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Dimensions (WxDxH) | 6.1 in x 1 in x 0.6 in |
| Weight | 1.09 oz |
| Compliant Standards | RoHS, ISO 18000-6C, IP68, EPC Class1 Gen2 |
| General | |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Width | 6.1 in |
| Depth | 1 in |
| Height | 0.6 in |
| Weight | 1.09 oz |
| Miscellaneous | |
| Features | Class 1 Generation 2 passive UHF RFID transponder, 865 - 869 MHz operating frequency (EU), 902 - 928 MHz operating frequency (US), Impinj Monza4QT, EPC 128-bit; User 512-bit; TID 96-bit, up to 18m read range (on metal), up to 16m read range (on non-metal), mechanical fixing, cable tie fixing |
| Compliant Standards | RoHS, ISO 18000-6C, IP68, EPC Class1 Gen2 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -31 °F |
| Max Operating Temperature | 185 °F |



