262-273-6992
|
bryan@technologyplussolutions.com
Confidex - Confidex Halo ETSI NXP G2XM
RFID tag - dark gray
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Confidex Halo ETSI NXP G2XM - RFID tag |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Dimensions (WxDxH) | 2.4 in x 0.6 in x 0.5 in |
| Weight | 0.25 oz |
| Color | Dark gray |
| Compliant Standards | RoHS, ISO 18000-6C, IP68, EPC Class1 Gen2 |
| General | |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Width | 2.4 in |
| Depth | 0.6 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 0.25 oz |
| Color | Dark gray |
| Miscellaneous | |
| Features | Magnetic fixing, Class 1 Generation 2 passive UHF RFID transponder, EPC 240-bit, User 512-bit, TID 64-bit, NXP UCODE G2XM, up to 7 m read range (on metal, EU), up to 8 m read range (on metal, US) |
| Compliant Standards | RoHS, ISO 18000-6C, IP68, EPC Class1 Gen2 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -31 °F |
| Max Operating Temperature | 185 °F |




