262-273-6992
|
bryan@technologyplussolutions.com
Confidex - Confidex Survivor B
RFID tag
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Confidex Survivor B RFID tag |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Dimensions (WxDxH) | 6.1 in x 1 in x 0.6 in |
| Weight | 1.2 oz |
| Localization | United States |
| Compliant Standards | FCC, IP68 |
| General | |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Engineering plastic |
| Width | 6.1 in |
| Depth | 1 in |
| Height | 0.6 in |
| Weight | 1.2 oz |
| Localization | United States |
| Miscellaneous | |
| Features | EM4325 chip, BOOST battery assisted passive technology |
| Compliant Standards | FCC, IP68 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -31 °F |
| Max Operating Temperature | 149 °F |
