262-273-6992
|
bryan@technologyplussolutions.com
Confidex - Confidex Crosswave Classic
RFID tag (pack of 2000)
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Confidex Crosswave Classic - RFID tag |
| Product Type | RFID tag |
| Packaged Quantity | 2000 (specifications are for single item) |
| Product Material | Paper |
| Dimensions (WxDxH) | 3.7 in x 1.6 in |
| Compliant Standards | RoHS, EPC Class1 Gen2V2 |
| General | |
| Packaged Quantity | 2000 (specifications are for single item) |
| Product Type | RFID tag |
| Product Material | Paper |
| Width | 3.7 in |
| Depth | 1.6 in |
| Thickness | 0.01 in |
| Miscellaneous | |
| Features | Matte, adhesive, reel package, 496 bit EPC memory, IC type Impinj Monza 4E, 860 MHz - 960 MHz frequency range |
| Compliant Standards | RoHS, EPC Class1 Gen2V2 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -31 °F |
| Max Operating Temperature | 158 °F |
