262-273-6992
|
bryan@technologyplussolutions.com
Confidex - Confidex Carrier Tough II
RFID tag
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Confidex Carrier Tough II - RFID tag |
| Product Type | RFID tag |
| Dimensions (WxDxH) | 4.5 in x 1.2 in x 0.2 in |
| Compliant Standards | ETSI, RoHS, IP68, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 |
| General | |
| Product Type | RFID tag |
| Width | 4.5 in |
| Depth | 1.2 in |
| Height | 0.2 in |
| Miscellaneous | |
| Features | Washable, 496 bit EPC memory |
| Compliant Standards | ETSI, RoHS, IP68, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -31 °F |
| Max Operating Temperature | 185 °F |
